6. listopada – Međunarodni dan disleksije

Danas obilježavamo Međunarodni dan disleksije, a zapravo je i cijeli listopad posvećen svjesnosti o disleksiji.
Disleksija je neurološki poremećaj koji ometa učenje i obradu jezika, očituje se u problemima s čitanjem, pravopisom, pisanjem, govorom i/ili slušanjem, unatoč urednoj inteligenciji i dostatnom trudu. Osobe s teškoćama čitanja jesu one osobe koje teško dekodiraju tekst, čitaju sporo, nerazgovijetno i ne razumiju pročitano.


Teškoće čitanja mogu imati slijepe i slabovidne osobe, gluhe i nagluhe osobe, osobe s intelektualnim teškoćama, osobe s motoričkim teškoćama, osobe s ADHD sindromom, osobe s autizmom, osobe s udruženim smetnjama (kombinirane teškoće), zlostavljane i odgojno zapuštene osobe te starije osobe.


Nacionalnom kampanjom „I ja želim čitati!“ želimo skrenuti pozornost javnosti na probleme s kojima se susreću osobe s disleksijom i teškoćama čitanja.

Problemi s čitanjem često su odgovorni za probleme s učenjem, ali su često neprepoznati.
Dragi učenici, dođite u školsku knjižnicu, zajedno možemo pronaći alate koji će vam pomoći u borbi s teškoćama u čitanju i učenju!