UMJETNOST I PODUZETNIŠTVO U ŠKOLI

START-UP i SAMOZAPOŠLJAVANJE

U sklopu školskog projekta “Start-up- od ideje do realizacije”, koji je proizašao iz Erasmus+ projekta Umjetnost i poduzetništvo, 24. i …

Postani i TI, djevojka IT 27.4.2023.

Kako bi se potaknulo sudjelovanje žena u digitalnom sektoru, na prijedlog Europske komisije, 9. travnja 2019. godine 27 država članica …

Projekt Umjetnost i poduzetništvo u školi je Erasmus+ KA1 projekt u kojem se odvijaju mobilnosti nastavnika u svrhu učenja i razvoja profesionalnih i osobnih vještina u području umjetnosti i poduzetništva. 

Ciljevi ovog projekta su:

– stvoriti uvjete i osigurati podršku za razvoj poduzetničkih i umjetničkih ideja, kao i kreativnosti i inovativnosti za rješavanje problema kod svakog učenika naše škole

– poticati cjeloviti razvoj pojedinca, koji uključuje sve ključne kompetencije iz Europskog referentnog okvira

– podržavati otvorenost za nove ideje i mogućnosti, stvarati inovativna, konkurentna i kreativna rješenja,

– razvijati poduzetničku pismenost i poslovni model

– usvojiti temeljna poduzetnička znanja iz područja svijeta rada i poslovanja u svrhu razvoja karijere,

– naučiti kako poučavati sadržaje tradicionalnih nastavnih predmeta kroz umjetnost

– poboljšati pedagoške i upravljačke kompetencije sudionika

– razvijati komunikacijske, suradničke, prezentacijske vještine, kao i vještine rješavanja problema, pregovaranja, kritičkog i kreativnog mišljenja

– poboljšati digitalne kompetencije sudionika

– poboljšati tečnost u aktivnom korištenju engleskoga jezika

– povećati interkulturalnu svijest sudionika projekta

– dijeliti iskustva o umjetnosti i poduzetništvu u obrazovanju s drugim sudionicima tečaja, školama i ostalim nastavnicima u školi

– razvijati online platformu za diseminaciju, suradnju i umrežavanje s drugim školama i institucijama

– ojačati suradnju s drugim europskim školama i partnerima

Aktivnosti i projekti u kojima će učenici imati priliku pokazati svoje jače strane, odličan su medij za razvoj osjećaja kompetentnosti i ravnopravnosti koji su ključni za funkcioniranje u timu i preuzimanje odgovornosti i inicijative. S obzirom na to da učenike obrazujemo za tržište rada koje je sve dinamičnije i zahtijeva sve veću fleksibilnost i prilagodljivost,

važno je da učenici imaju na raspolaganju što više alata u području prepoznavanja i korištenja odgovarajućeg oblika komunikacije. Nadalje, obrazovni sustav, kao i tržište, sve više prepoznaju raznolikost potreba kao glavni izazov u pružanju usluga, te je stoga bitno da učenici već tijekom školovanja steknu širok spektar vještina. Kreativnost je ključni element razvoja motivacije za cjeloživotno učenje i razvoj u različitim područjima. Korištenjem dramskih, kazališnih i ostalih umjetničkih metoda i alata doprinijet ćemo razvoju kreativnosti nastavnika i učenika naše škole.

Trajanje projekta:  8.11. 2020.- 7. 11. 2022.

U projektu sudjeluju Suzana Hitrec –  ravnateljica, Marija Hazdovac – pedagoginja, Celestina Škeljo – nastavnica Kompjutorske daktilografije s uredskim praktikumom, Suzana Ven Rakić – nastavnica Hrvatskoga jezika i književnosti,  Monika Mišolić- nastavnica Matematike, Ondina Mesar- nastavnica pravne grupe predmeta, Marija Ćurić- nastavnica Hrvatskoga jezika i književnosti i Andrea Wawrzynek nastavnica Kompjutorske daktilografije.

Koordinatorica projekta: Marija Hazdovac