SVJETSKI DAN OSOBA S DOWN SINDROMOM

Povodom Svjetskog dana osoba s Down sindromom učenici i djelatnici naše Škole obukli su različite čarape u znak podrške osobama s Down sindromom. Prema rezoluciji UN-a, Svjetski dan osoba s Down sindromom obilježava se 21. ožujka od 2011. čime se želi podići svijest o problemima i preprekama osoba s Down sindromom, potaknuti razumijevanje i nastojanje za poboljšanjem njihovog položaja u društvu.

Ovaj datum, 21. ožujak, odabran je kako bi označio jedinstvenost Down sindroma u utrostručenom 21. kromosomu. Simbol Dana sindroma Down su različite čarape jer kromosomi svojim izgledom podsjećaju na oblik čarapa. Različite čarape simboliziraju različitost među nama, a različitosti čine svijet boljim mjestom. Važno je naglasiti da nošenje različitih čarapa NE ZNAČI da osobe s Down sindromom ne mogu ili ne znaju upariti jednake čarape.