Izvrstan rezultat na državnoj maturi

  • Kategorija objave:Naslovnica

Naša učenica 4.c razreda Lucija Marija Jurišić ostvarila je prvo mjesto u generaciji (od ukupno 28.917 pristupnika) na prvom roku ovogodišnje državne mature iz ispita Hrvatski jezik – školski esej.

A evo što je i sama Lucija rekla o svom velikom uspjehu:

Za državnu maturu iz hrvatskog jezika nisam se posebno pripremala, što smatram istinitim za mnogo učenika svoje generacije. Jer, kada bih usporedila svoju razinu stresa pri pisanju matematike ili prilikom obrane završnog rada, tijekom pisanja eseja sam se, zapravo, osjećala najsmirenije, ‘u elementu’.                                                                                              

U slobodno vrijeme čitam i pišem vlastite priče, analize te eseje o raznolikim temama, što mi je znatno pomoglo obogatiti vokabular, prenijeti misli na papir bez mnogo poteškoća i (a ovo je za esej najbitnije!) razviti sposobnost kritičkog razmišljanja. Isti se učinak, naime, može postići rješavanjem križaljki, bilježenjem nepoznatih ili slabo poznatih riječi te pronalaženjem njihova značenja, ali i raspravljanjem, bilo sa samim sobom ili s drugom osobom. Ovo sve pomaže učvrstiti temelj našeg poznavanja hrvatskog jezika, tj. omogućuje nam da mi vladamo jezikom, a ne on nama.

Bitno je nametati si prepreke u područjima u kojima zapinjemo, a radilo se to o matematici, hrvatskom, engleskom ili bilo kojem drugom predmetu, najbitnije je stimulirati um novim, zabavnim izazovima, da ga držimo „oštrim“.

Iznimno smo ponosni na našu učenicu Luciju Mariju te joj želimo puno uspjeha u daljnjem školovanju.

Pohvale i nastavnici Suzani Ven Rakić koja je Luciju Mariju pripremala 4 godine za ovaj završni ispit.

Da bismo ostvarili svoje snove, trebamo, ne samo planirati, već i vjerovati!

Nastavi čitatiIzvrstan rezultat na državnoj maturi

Prijave ispita DM – jesenski rok

Prijave ispita državne mature za jesenski rok bit će moguće od 22. 7. 2023. od 12.00 sati do 31. 7. 2023. do 12.00 sati.

Ispiti drugog (jesenskog) roka državne mature prijavljuju se putem naslovnice mrežne stranice www.postanistudent.hr prijavom na svoju stranicu na isti način kao i u prvom (ljetnome) roku.

Tanja Ivančić, IK

Nastavi čitatiPrijave ispita DM – jesenski rok

Konačna objava rezultata i podjela potvrda o položenim ispitima državne mature 2023.

U srijedu 19. srpnja 2023. u 12:00 sati bit će objavljeni konačni rezultati ispita državne mature prvog roka 2022./2023.

Podjela potvrda o položenim ispitima državne mature održat će se u petak 21. 07. 2023. od 10:00 do 11:30.

Napomena: Nepreuzete potvrde moći će se preuzeti prema prethodnoj najavi u učeničkoj referadi.

                                                                                                          Tanja Ivančić, IK

Nastavi čitatiKonačna objava rezultata i podjela potvrda o položenim ispitima državne mature 2023.

Raspored popravnih ispita

  • Kategorija objave:Naslovnica

Dragi učenici,

u nastavku se nalazi raspored popravnih ispita za godinu 2022. / 2023.

24.8. četvrtak – PISMENI DIO
VRIJEMEPREDMETRAZREDNI ODJELNASTAVNIK
10:00Trgovačko  pravo3.aProf.  Janković
10:00Matematika3.aProf. D. Gukov
10:00Matatematika2.fProf. Grantverger
10:00Hrvatski jezik2.bProf. Ćurić
25.8. petak– USMENI DIO
VRIIJEMEPREDMETRAZREDNI ODJELKOMISIJA
11:00Trgovačko  pravo3.aProf.  Janković Prof. Sarapa Prof. Suton
10:00Matematika3.aProf. D. Gukov Prof. Grantverger Prof. Suton
9:00Matematika2.fProf. Grantverger Prof. D. Gukov Prof. Sarapa
9:00Hrvatski jezik2.bProf. Ćurić Prof. Š. Dužević Prof. Marković

Sunčica Terzić

Nastavi čitatiRaspored popravnih ispita

PROJEKT MENTALNO ZDRAVLJE

Projekt Mentalno zdravlje u školi je Erasmus+ KA1 projekt u kojem se odvijaju mobilnosti nastavnika u svrhu učenja i razvoja profesionalnih i osobnih vještina na području mentalnog zdravlja.

Ciljevi ovog projekta su:

  • primijeniti radionice o tehnikama (samo)pomoći i vršnjačke pomoći u nošenju sa stresom i negativnim emocijama u školskom okruženju te njihovom primjenom povećati osobnu dobrobit učenika i nastavnika
  • prepoznati važnost mentalnog zdravlja i uvidjeti da postoje načini kako si mogu pružiti podršku i ublažiti neugodne emocije
  • razvijanje aktivnosti i projekata za stvaranje zdravog i sigurnog školskog okruženja u nesigurnom vremenu pandemije i potresa koji su narušili mentalno zdravlje učenika i nastavnika
  • osnaživanja samopoštovanja, jačanja pozitivnih iskustava, uvježbavanje pune svjesnosti, prepoznavanje znakova stresa i anksioznosti, tehnika relaksacije u stresu,
  • poticanjem samopomoći i vršnjačke pomoći – spriječiti sindrom izgaranja i druge rizike za mentalno zdravlje

Trajanje projekta:

2.11.2021. – 2.05.2023.

Sudionice projekta:

Mirna Lekić – nastavnica Povijesti, Eva Gluhak – nastavnica Hrvatskog jezika, Sanja Šepac Dužević – nastavnica Hrvatskog jezika

Koordinatorica projekta:

Mirna Lekić

Nastavi čitatiPROJEKT MENTALNO ZDRAVLJE

RADIONICE ZA UČENIKE

Nastavnice hrvatskog jezika, Eva Gluhak Mušinović i Sanja Šepac Dužević  te nastavnica Povijesti, Mirna Lekić provele su nekoliko radionica od veljače do svibnja.

Dnevnik zahvalnosti čiji je cilj bio osvijestiti male stvari koje nas svakodnevno usrećuju i čine razliku u danu. Učenici su zaključili da su ponekad baš te sitnice od kojih je dan sastavljen ono o čemu ovisi kako ćemo se osjećati, koliko ćemo biti motivirani za učenje/rad i kako ćemo doživjeti sami sebe. Boca briga čiji je cilj bio osvješćivanje briga i stresa među učenicima. Neki učenici rekli su kako im ovakva metoda „suočavanja“ pomaže s rješavanjem briga i problema, dok su neki učenici rekli da im zapisivanje i razmišljanje o brigama dodatno pojačava taj osjećaj i da im je lakše kada što manje aktivno misle o problemima. Mindfulness čiji je cilj bio učeničko osvješćivanje samog sebe i svog okruženja u stresnim situacijama.

Učenici su zadržali fokus na jednom do dva podražaja koje su osvijestili u datom trenutku. Na primjer zvuk koji dopire kroz prozor, okus vode/soka, miris flomastera kojim su pisali itd. To su kratke vježbe koje učenici moći sami primijeniti prije obavljanja nekog zadatka, učenja ili bilo koje obveze za koju će biti potrebna koncentracija i usmjerenost. Na Terapiji umjetnošću učenici su se opuštali uz zvukove Vivaldijvih Četiri godišnja doba, crtali su i bojali ono što njima predstavlja trenutno problem u životu, kao i koje bi korake trebali poduzeti kako bi tih 5 najvećih izazova smanjili ili eliminirali iz vlastitih života.

Radionica Oluja ideja je imala za cilj da učenici sami prepoznaju kako se mogu oporavljati od svakodnevnog stresa te su pisali na koji način to mogu napraviti i kako „pune“, čime hrane svoju dušu, mentalni sklop. Radionica Moje emocije imala je za cilj prepoznati i fizički aspekt emocija. Učenici su nabrojali emocije kojih se sjećaju, zatim su na obrisu ljudskog tijela obilježili gdje se nalaze te emocije (sreća, tuga, lutnja, strah, gađenje, iznenađenje). Komentirali smo rezultate, uočili smo kako se razmišljanja o emocijama razlikuju te smo naposljetku proučili gdje se stvarno nalaze te emocije, gdje ih osjećamo.

Radionica No stress je imala za cilj prvo prepoznati koje stvari su u životu učenicima najvažnije (prema njihovoj procjeni), a potom se analiziralo koliko to sve donosi sreću i smirenost, a koliko nas emotivno iscrpljuju u borbi oko njihove važnosti. Ono što je analiza donijela jest da su prvi i treći razredi među kojima je radionica provedena imali dosta različite prioritete, ali isto tako da su treći razredi odgovorili da im je put do tih prioriteta poprilično emotivno iscrpljujući dok su prvi razredi se više fokusirali na nekakve površinske prioritete koji ih nisu toliko iscrpljivali na putu do cilja.

Nastavi čitatiRADIONICE ZA UČENIKE

RADIONICA ZA NASTAVNIKE

Sudionice projekta su provele s nastavnicima radionicu Moje emocije.

Cilj radionice bio je prvo osvijestiti koliko brige i stres utječu na emocije odraslih. Potom su nastavnici na papirnatom tanjuru trebali sami odrediti na što troše svoje vrijeme i emocije. Time su sami osvijestili koliko malo vremena troše na sebe te su im ponuđena rješenja kako i na koji način uključiti i sebe u dnevne obaveze.

Na kraju radionice je bila „čaša zahvalnosti“ čiji je cilj bio naučiti kako biti zahvalan i na malim sitnicama te pokazati i da male sitnice mogu donijeti sreću.

Nastavi čitatiRADIONICA ZA NASTAVNIKE

Državna matura – Objava rezultata i prigovor na objavljene rezultate ispita

U srijedu 12. srpnja 2023. u 12:00 sati bit će objavljeni privremeni rezultati ispita državne mature prvog (ljetnog) roka 2022./2023.

Prigovor na objavljene rezultate ispita možete podnijeti u pisanom obliku u prostorijama škole 13. i 14. srpnja 2023. od 9:00 do 11:00 sati.

Obrazac kojeg trebate popuniti i donijeti nalazi se u prilogu.

Napomena: Prigovor se treba odnositi na točno određeni zadatak s kratkim obrazloženjem.

                                                                                                              Tanja Ivančić, IK

Nastavi čitatiDržavna matura – Objava rezultata i prigovor na objavljene rezultate ispita

Aktivni, zeleni, odgovorni

U okviru Erasmus+ KA1 projekta “Aktivni, zeleni, odgovorni” pedagoginja Marija Hazdovac sudjelovala je na sedmodnevnom tečaju “Environmental education”, koji se održao od 26. lipnja do 2. srpnja 2023. u Heraklionu (Kreta) u organizaciji Oloklirosi Erasmus Learn.

Na tečaju je s ostalim sudionicima iz različitih europskih država učila, raspravljala i promišljala o metodama i aktivnostima kako poboljšati obrazovanje za održivi razvoj te koje nove izvannastavne aktivnosti i projekte osmisliti i uvrstiti u  školski kurikulum.

U organiziranom studijskom posjetu posjetila je jednu kretsku srednju školu te razmijenila iskustva s grčkim kolegama. Osim sudjelovanja na predavanjima i radionicama, posjetila je i povijesnu jezgru grada Herakliona, arheološko nalazište Knossos te otok Spinalongu. Stvorila je nova poznanstva i proširila mrežu suradnika za buduće školske Erasmus projekte.

Nastavi čitatiAktivni, zeleni, odgovorni

Škola i zajednica – Potok Črnomerec

Tijekom nastavne godine u sklopu novog fakultativnog predmeta Škola i zajednica, grupa učenica i učenika 2.A/B razreda pod mentorstvom nastavnika Ante Babačića bavila se problemom šetnice oko potoka Črnomerec, dio kojim učenici svaki dan dolaze u školu.

Naša donacija

Kroz godinu smo naišli na mnoge probleme i poteškoće u samoj realizaciji projekta, koji se s vremenom mijenjao i nadopunjavao. Završna akcija je realizirana kroz legalizaciju hranilišta mačaka na navedenom području potoka Črnomerca. Velika zahvala Udruzi Prava šapa koja nas je educirala o svojem programu USV (uhvati-steriliziraj-vrati), te svojim akcijama spašavanja i udomljavanja mačaka u Gradu Zagrebu. Spojili su nas s Građanskom inicijativom Spasimo potok Črnomerec s kojima smo kroz donaciju realizirali dugoročnu pomoć za mačke na hranilištu Črnomerec (kućice i transportere), kao i kratkoročnu (hranu). Naša suradnja se nastavlja i dalje, tako da ŠiZ ide u neformalnom obliku i sljedeće godine.

Hranilište mačaka Črnomerec

Kako su tekle sve faze našeg projekta pogledajte u prezentaciji u nastavku.

Nastavi čitatiŠkola i zajednica – Potok Črnomerec